Projekt "Akademicki Wrocław" polega na nagraniu, opracowaniu i archiwizacji relacji biograficznych profesorów Uniwersytetu Wrocławskiego. Rozmowy które przeprowadzane są z wybitnymi naukowcami dotyczą kształtowania się akademickiej tożsamości Wrocławia i udziału Uczelni w jego powojennej odbudowie, życiu kulturalnym, naukowym i społecznym, a także w ważnych wydarzeniach z najnowszej historii Polski, które na Uczelni odbiły się szczególnym echem (jak protesty z roku 1968, stan wojenny, czy powstanie "Solidarności").
Projekt ma na celu utrwalenie unikatowych wspomnień Świadków Historii i upowszechnienie zawartej w nich wiedzy, nieobecnej w innego rodzaju źródłach archiwalnych - choćby tej o mistrzowskich relacjach pomiędzy wybitnymi naukowcami i ich uczniami, kształtujących przyszłe elity intelektualne Polski, czy o kulisach funkcjonowania świata nauki i wartości uniwersyteckich w realiach państwa komunistycznego. Do rozmowy zaproszeni zostaną najstarsi pracownicy naukowi Uniwersytetu Wrocławskiego, z którymi kontakt ułatwi stała współpraca Ośrodka z Uczelnią. Projekt realizowany będzie we Wrocławiu - mieście, które po zniszczeniach wojny i wymianie ludności, niemal od podstaw budowało swoją tożsamość, a które obecnie jest ważnym centrum akademickim i kulturalnym Polski z ponad 120 tys. studentów.
Projekt jest rozszerzeniem projektu pilotażowego Ośrodka pt. "Nauka wrocławska we wspomnieniach profesorów" (2013-2014), który zaowocował zebraniem i archiwizacją 40 relacji pracowników czterech uczelni wyższych Wrocławia (w tym dziesięciu z UWr.).
* Wszystkie nagrania dostępne są w Archiwum Historii Mówionej Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”
Materiały zamieszczone na stronie są dostępne na licencji CCBYNC.