Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu
- Beneficjent: Gmina Wrocław
- Koszt projektu całkowity: 36,08 mln zł
- Kwota dofinansowania: 15,02 mln zł
Powstanie „Solidarności” oraz cała dekada 1980 – 1990 były kluczowymi momentami dla Wrocławia w kształtowaniu jego powojennej historii. Zajezdnia MPK przy ul. Grabiszyńskiej, gdzie 26 sierpnia 1980 roku wybuchł strajk solidarnościowy, stała się symbolem. W tym miejscu narodziła się wrocławska „Solidarność”, ale również rozpoczęło się formowanie tożsamości współczesnego Wrocławia.
Projekt, którego beneficjentem jest Gmina Wrocław ma na celu stworzenie nowoczesnych przestrzeni wystawienniczych, które służyć będą prezentacji powojennej historii miasta i całego Dolnego Śląska. W wyniku przeprowadzonych prac powstanie Centrum Historii Zajezdnia. Projekt będzie realizowany z trzema partnerami, w tym z partnerem z Polski -Polskim Ośrodkiem Pamięć i Przyszłość oraz instytucjami z Norwegii – The Regional State Archives in Trondheim oraz Opplandsarkivet Avdeling Maihaugen w Lillehamer.
Zakres inwestycji obejmie rewitalizację oraz adaptację historycznego zespołu obiektów poprzemysłowych przy ul. Grabiszyńskiej 184. Nowy obiekt muzealno-wystawienniczy powstanie w przebudowanej i rozbudowanej hali zajezdni autobusowej. Budynek administracyjno-biurowy zostanie przystosowany na cele prowadzenia centrum dokumentacyjnego oraz zaplecza biurowego Centrum Historii Zajezdnia. Ponadto, przeprowadzona zostanie rozbiórka istniejących obiektów i zagospodarowanie terenu wokół nowopowstałej placówki. Niezbędny dla prowadzenia działalności kulturalnej będzie również zakup nowoczesnego wyposażenia, w tym sprzętu do digitalizacji.
W rezultacie przeprowadzonych prac, zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej, zmieni się w miejsce nowoczesnych wystaw historycznych, projektów edukacyjnych i kulturalnych. Wystawa główna zaaranżowana w hali zajezdni zostanie poświęcona całej powojennej historii Wrocławia, Dolnego Śląska i innych regionów włączonych do Polski w wyniku II wojny światowej. Projekt przewiduje również poświęcenie jednej z ekspozycji udziałowi mniejszości narodowych i etnicznych w kształtowaniu wizerunku Wrocławia i regionu. Ponadto, w Centrum Historii Zajezdnia odbywać się będą wystawy czasowe, poświęcane różnym zagadnieniom z powojennych dziejów miasta. W tworzeniu wystaw wykorzystywane będą najnowocześniejsze i innowacyjne techniki ekspozycyjne, atrakcyjne i angażujące zwiedzających. Dzięki pokazom multimedialnym, przestrzennym aranżacjom, grą światłem i dźwiękiem, Centrum Historii w Zajezdni stanie się placówką, która w nowatorski sposób zaprezentuje historię powojennego Wrocławia.
„Bez wątpienia od powstania „Solidarności” zaczął się Wrocław. Miasto, które po II wojnie światowej doświadczyło całkowitej wymiany ludności i mozolnie, powoli, dekada za dekadą budowało swoją tożsamość. Składały się na nią i mit Lwowa, i pionierski powojenny okres, i znakomite osiągnięcia świata kultury, czego najpiękniejszym przykładem może być era Grotowskiego, i wiele innych wydarzeń oraz procesów społecznych. Jeśli jednak szukać jakiejś cezury zamykającej, domykającej stan tworzenia współczesnego Wrocławia, to był nim czas „Solidarności”. Dziesięciolecie 1980 – 1990. W tym sensie zarówno zajezdnia przy ulicy Grabiszyńskiej, jak i strajk w niej rozpoczęty są dla historii naszego miasta równie ważne, jak inne mityczne obszary przeszłości.”